O hedvábí FB

  • Hedvábí

    Z pohledu textilní technologie jde o textilní vlákno přírodního původu z výměšků – pravé s označením „ph“, nebo plané s označením „tussah“. 

    V případě pravého hedvábí jde o  výměšek bource morušového, motýla, jehož larvy se živí pouze a výhradně listy morušovníku. Z vajíčka vylíhlá housenka se po 30 dnech převléká a nakonec vytváří zámotek. Zámotek vytváří 2-4 dny. Po 14 dnech se kukla mění v motýla, který se ponechá pro další chov. Ostatní zámotky se po několika dnech usmrtí horkým vzduchem nebo parou.

    K získání vlákna z jednotlivých zámotků a k jeho dalšímu zpracování je třeba poměrně náročného technologického postupu.¨

    Zámotky jsou tvořeny 1500-4000m vlákna, odmotat lze však pouze 400-900m.
    V případě planého hedvábí jde o výměšek divokých hedvábníků živících se dubovým listím.

  • Morušovník

    Jde o rod rostlin z čeledi morušovníkovitých. Strom se dožívá i několik stovek let. Plody se nazývají moruše a jsou velmi podobné ostružinám.

    Vzhledem k tomu, že listy morušovníku poskytují nezaměnitelný zdroj potravy bource murušového, hraje tento strom zásadní úlohu v procesu výroby přírodního hedvábí.

  • Vlastnosti hedvábného vlákna

    Hedvábné vlákno je velmi jemné, smotávají se 3-8 vláken dohromady. Vlákno má velmi pěkný lesk a je značně pevné.

  • Materiály

    Mezi tkaniny hedvábnického typu patří  Burettet, Taft, Saten, Brokát, Chiffon, Crêpe de Chine, Crêpe Satin, Crêpe Georgette, Pongé 4-16.

    Materiály se liší gramáží, vazbou, hustotou.

    Historicky jde o vlákno známé dnes již bezmála pět tisíc let. Zhruba tři tisíce let si udržovala primát v produkci objevitelská země – Čína.

    Pověst praví, že princezně spadla do šálku při pití čaje kukla a v teplé tekutině se ze zámotku začalo odvíjet vlákno, tak začal příběh materiálu, který je pro nás i dnes stejně jako před pěti tisíci lety synonymem pro krásu a luxus.